|
Tapasztalataim szerint a családfakutatás eredményeképpen - a történeti Magyarország területén élt családoknál - általában a török hódoltságot közvetlenül követő időszakig, az 1700-as évek elejéig tudunk eljutni. Megtörténhet, hogy (például névazonosság vagy költözés miatt) a kutatás hamarabb elakad, és a családfa egyes ágait nem sikerül visszavezetni idáig. Szerencsés esetben azonban (például ha a család olyan településen élt, ahol az anyakönyvezést már a 17. században megkezdték) egyes ágak a török időkbe is visszanyúlhatnak. Ritkább családnevek esetén más forrásokat is segítségül hívhatunk, hogy a családfát az anyakönyvezés előtti időszakra is átvezessük.
Más országból beköltözött családok esetén, ha sikerül fényt deríteni a származási helyre, a családfa a 16-17. századig is visszavezethető. Német nyelvterületen például nem ritka az 1600-as évektől vezetett anyakönyv, sőt 16. században megkezdett anyakönyveket is ismerünk Nyugat-Európában. Zsidó családok esetén a családfa vonala sajnos hamarabb megszakad, az első anyakönyvek késői, jellemzően 19. századi felfektetése okán.
Nemes családok kutatásánál - bizonyos esetekben - lehetséges akár 14-15. századig visszamutató családfa felállítása is. Az ilyen régi ősök felkutatása azonban ritkaságszámba megy. Ennek oka egyrészt a források hiányában, másrészt a változó családnevekben érhető utol. Az öröklődő vezetéknevek kialakulása és megszilárdulása ugyanis a 15-16. századig is eltartott Európában.
Az elkészült családfa, családtörténeti dokumentáció
A kutatás befejeztével a felkutatott családfa adatait az Ön igénye szerint
- személyesen adom át nyomtatott formában illetve digitális adathordozón, vagy
- interneten keresztül, e-mailben küldöm el a megrendelőnek.
Amennyiben igényli, az eredeti forrásokról, anyakönyvekről illetve más dokumentumokról, másolatot is készítek az Ön számára. A felhasznált forrásokat minden esetben pontosan megjelölöm, hogy azok szükség esetén ellenőrizhetők, visszakövethetők legyenek. A kutatás befejezése után átadásra kerülő anyag a következő elemeket tartalmazza:
- családfa illetve ősfa ágrajz (minden esetben)
- a család történetének fontos helyszíneit ábrázoló speciális térkép (Ősfa Maximum csomag)
- fontos helyszínekről készített fotók vagy archív képek (Ősfa Maximum csomag)
- a család történetét illetve az érintett településeket bemutató szöveges tanulmány (opcionális)
- eredeti dokumentumok másolatai (opcionális)
- hivatalos anyakönyvi kivonatok (opcionális)
- családi címer (nemes családok esetén)
- kutatási helyszínek, gyűjtemények megnevezése
- felhasznált források listája
|
|